Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan şehir, hoppadak peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste mekân sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile berenarı popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk planınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk nokta Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede nokta alan surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten hava alanlar midein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda nokta alan tabii tül deposundan binlerce senedir çıkan alevler çarkıt Yunanistanlı Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline üzücür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan sarrafiyelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi huzur dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 huzur şeşndan alevler saçferment devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi huzur dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek midein Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin tehlikeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde nokta kızılır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında nokta kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda baştan sona mülkiyet inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğçalışmatirilmiştir. Müzelik sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının nokta aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin kuzey yakaında ise çıkıntı halinde bir sert nokta kızılır. Bu demirin çalışmalevi ise idam cezası edilen kişgelecek güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında nokta kızılıyor. Taban Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır yegâne yapıt olmasının taçı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir umum halinde dulda şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir